سينمای اسپانيا

 ديروز فيلمتوی دريا را ديدم.فکر نميکنم که اين فيلم را ديده يا حتی اسمش را شنيده باشيد٫چون يک فيلم اسپانيايی است.ومن هم مثل شما از فيلم آمريکايی خوشم مياد.اسپانيش ها هم با اينکه از آمريکايی ها بدشون مياد(کدوم اروپايی با آمريکايی ها خوب است؟)فيلمهای آمريکايی را دوست دارند٫چون بيشتر فيلمهای خودشان افتضاح هست.ولی فيلم :توی دريا:يک چيز ديگه است.کارگردانش يعنی آلخاندرو  آمه نبار که ۳۲ ساله است تا حالا ۵ يا ۶ فيلم بلند ساخته ولی بيش از ۲۰ جايزه از فستيوالهای مهم جهان را در دست دارد.آخرينش به عنوان بهترين کارگردان از کره طلايی که کمتر از اسکار نيست.کارهای اوليه اش شبيه به کارهای هيچکاک بود ولی اين بار از داستان واقعی مردی کاملن شناخته شده در اسپانيا که مدتها اسمش سر زبانها بود استفاده کرده٫مردی که در جوانی از صخره ای به دريا شيرجه ميرود و متاسفانه بخاطر عمق کم آب دچار فلج کامل ميشود.مردی که ماجراجو و عاشق سفر بوده به ناگهان بايد تمام لحظات زندگيش را در تخت خواب بگذراند و بجز نفس کشيدن برای هر کاری احتياج به کمک دارد.او اين زندگی را نميخاهد ولی نميتواند حتی  به تنهايی خودکشی کند.ولی در اين مورد کسی نميتواند کمکش کند.خاسته اش را به دادگاه ميبرد و...انتظار نداريد که همه فيلم را تعريف کنم؟داريد؟

اگر اين فيلم در شهر شما روی پرده سينما رفت٫حتمن ببينيد.فيلمی است برای ديدن و فکر کردن٫و شايد هم واکنشی تازه در برابر زندگی٫اينکه آيا محکوم هستیم که زندگی کنيم٫حتی مثل يک گياه و روی دوش ديگران؟٫اگر کسی به آدمی که در اين شرايط است کمک کند که تنها خاسته اش٫يعنی مردن٫برآورده شود٫قاتل است؟.

توی دريا(sae inside) پرسشی کهنه را با نگاهی تازه مطرح ميکند.

گزارشگر رسمی پرشين بلاگ از اسپانيا:زيتا    (نخنديد ديگه)

  آرش سيگارچی٫روزنامه نگار ديگری که در بند شد.اين ديگه خنده دار نيست

/ 23 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرمین گیله مرد

سلام ... در آلمان که بخاطر کمبود پرداخت کننده به صندوق بازنشستگی کلی مزایا و پول بهت میدهند اگر بچه -تولید- کنی ... با اینکه از فیلمهای اسپانیایی خوشم میاد اما اینو ندیدم ...

علی

نه والا / این آخری هیچ خنده دار نیست / بخصوص که انگار کسی هم به فکرش نیست / ببخشین من دوباره مزاحم شده ها! / (منم یک کم با نمکم زیتا خانم، نه؟)

joblessjounalist

شرایط سختیه ... خیلی ... ولی میدونی چیه وضعیت ما ها تو ایرون تو همین مایه هاست.... به اونایی که گفتی سر زدم

خوشه

جالب نوشته بودي . من اين کارگردان رو نمي شناختم . حالا سعي مي کنم فيلمهاشو ببينم . خنديدم ولي با دستگيري سيگارچي خنده رو لبم ماسيد . روزت خوش و بي خشم .

najdi

زيتا جان ! کدام خواننده ؟؟؟ کجا؟؟؟

najdi

زيتا جان ! دریا دادور یه خانم ایرانیه که در فرانسه زندگی می کنه و آواز های فولکلور می خواند

یوسف

سلام .. نمی دونم چند وقت دیگه می تونم تو تهران اين اثر را ببينم ! اما انتظارش را می کشم ..