جشن آتش در اسپانيا

از روز ۱۵ تا ۱۹ ماه مارس٫هر سال در شهر بالنسيا(والنسيا)جشن بزرگی بپا ميشه.با آتش و آتش بازی به اسم فايا٫که صد ها هزار نفر را از همه جای دنيا و خود اسپانيا به والنسيا ميکشاند.در اين چند روز مردم مطابق معمول روزهای جشن و شادی٫ با لباسهای محلی و قشنگ از صبح و بخصوص بعد از ظهر در خيابانها مشغول خوردن و نوشيدن ميشوند.پنج بعدازظهر مراسم گاوبازی و شبها٫رقص و پايکوبی برقرار است.در ساعات آخر ۱۸ مارس٫مثل چهارشنبه سوری خودمان٫شهر يک گلوله آتش ميشود که تا صبح ادامه دارد و بعد نوبت کارمندان شهرداری ميشود که همه جا را تميز کنند و تا يادم نرفته بگم که در اين جشنهای بزرگ٫هميشه داوطلب هايی هم هستند که در تميز کردن شهر به رفتگران کمک ميکنند.البته بجای بوته و خاری که ما در چهار شنبه سوری ميسوزانيم٫در والنسيا مجسمه های ۲۰ و ۳۰ متری را ميسوزانند که واقعن ميتوانند هر کدام يک شاهکار هنری باشند.باهزينه هايی بيش از دويست هزار يورو.هر سال گروهی هنر مند درست پس از پايان جشن شروع به تهيه طرح و سوژه برای سال آينده ميکنند.امسال ۱۵ طرح يا مجسمه با هم رقابت ميکنند باضافه شهر داری که وارد مسابقه نميشود ولی هر سال در اين جشنها يک مجسمه دارد که آخر از همه به آتش کشيده ميشود.درحقيقت تنها يک مجسمه نيست بلکه مجموعه ای از مجسمه های بزرگ و کوچک است که داستانی را طرح ميکند٫مطابق با خبرها و شخصيتهای سال و يک نمونه کوچک از همان طرح که در پای مجسمه بزرگ گذاشته ميشود و در صورت برنده شدن آنرا در موزه نگهداری ميکنند.عکس زير مربوط به برنده سال پيش است که ۲۷ متر طول داشته و هزينه آن۲۲۴.۷۰۰ يورو بوده است.شايد بگوييد که چرا چنين خرجهايی را ميکنند که تنها ۴ يا ۵ روز عمر دارد و بعد سوزانده ميشود؟خوب اين جشن هم برای خودش مبنا و آغازی داشته و کم کم جنبه تجاری گرفته.ميگن پيشتر ها٫در والنسيا در زمستان که کار کمتر بوده٫نجارها با تکه های اضافی چوپ چيزی مثل مترسک ميساختند و در اواخر زمستان آنها را ميسوزاندند و بعد خانمهای خانه دار هم لباسهای کهنه و دور انداختنی را به تن اين مترسک میکردند و سال به سال بيشتر شبيه آدم ساخته ميشد و پس از آن به شکل مسابقه درآمد و سرانجام جنبه تجاری و تبليغاتی آن بيشتر و بيشتر شد.حالا هم که يک جاذبه توريستی بزرگ برای شهر است که همه از آن سود ميبرند.از طرفی اسپانيايی جماعت دنبال بهانه ميگردد که خوش بگذراند٫بعد هم فکری برای سود در آوردن ار آن ميکند 

Falla Nou Campanar.

اگه دوست داريد عکس های بيشتری از اين مراسم ببينيد اينجا را کليک کنيد

/ 22 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صدف مروارید عرفان

زيتا جان سلام نوروزت مبارک برايت سالی سرشار از شادی واميد وسلامتی آرزو ميکنم . اين قوم فرنگ از هر فرصت ومناسبتی برای جشن وشادی استفاده می کنند برعکس ما که همه اش دنبال غم وغصه وماتم هستيم . حتی جشنهايمان هم با دردسر توام است !بهر حال سال نو وبلاگ نو بنا بر دلائلی دسترسی به وبلاگ خودم ( مرواريد عرفان ) ندارم . چون دوست دارم بمن سر بزنی آدرس جديدم را برايت نوشتم .

سمیرا

سلام! سال نو مبارک... سعی کردم براتون ايميل بزنم.. اما اين ادرسی که دارم ازتون نميشه بهش ايميل زد..اگه يه ادرس بهم بدين که بتونم بهش ایمیل بزنم خوشحال ميشم! اميدوارم سال خوبی داشته باشين! راستييی .. بالاخره عکس رو ديدم! خيلی جالبه!

علی

سلام / و خود خود روز عید مبارک / چند ساعتی پیش از تحویل سال / می دانم توقع بزرگی ست اگر بخواهم در مورد ریشه های این جشن چیزهای بیشتری بدانم / با دیدن مجسمه ها که اشکالی از اسب و عجوزه و عناصری از دن کیخوته و سانچو در آنها هست و البته آثار باقی مانده از اسلام در بسیاری از جشن ها و مراسم اسپانیا / همین طور میتراییسم که زمانی دامنه اش تا آنجاها آمده و خیلی عناصر دیگر / یک وجوه مشترکی با برخی از مراسم خودمان در این مجسمه سوزان حس می کنم / مثل خود چارشنبه سوری .../ معذرت که اینقدر طولانی شد / مثل همیشه آدم وقتی اینجا می آید یک وسوسه ی بیشتر دانستن به تنش میفته که از چی میشه همچی میشه!

najdi

عیدت مبارک ! بروزیم ما

افسانه

سلامممممممم همشهری/ تی احوال چيتره/ خوبی / سال نو مبارک ايشالله سال خوب وپراز پول وپله با دلی خوش به همراه داشته باشی/ جات خالی نباشه جات سبز فردا صبح راهی شمال سرسبز هستيم/ عمو تلفن زد که لباس گرم با خودمون ببريم چون بارندگی هستش/ خيلی ممنون از اينکه بهم سرزدی منم بيست ويکم فرودين راهی سفر حج هستم نمی دونی چه حال وهوايی دارم هر شب دارم خواب می بينم چسبيدم به در خونه ی اون خوشگله دارم هی راز ونياز می کنم. ايشالله قسمت همه ی عاشقان بشه بازم عيد رو بهت تبريک می گم وسال خوبی رو برات ارزو دارمممممممم/ وبدون خيلی دوستت دارم / قوربان معرفتت

یوسف

سلام . من هم حلول سال نوی شمسی را به شما هموطن عزيز تبريک می گم . براتون آرزوی بهروزی و شادی دارم . راستی يه سر به باکستون بزنيد . شاید هم تو بالکش ! ( همونی که تو وبلاگتون تو قسمت پست الکترونيک آورديد ) اميدوارم بپسنديد . سال خوبی داشته باشيد .

peyman

رسيدن اين سال نو و بهار نو را به شما دوست عزيز تبريك ميگم. اميدوارم هميشه شادكام باشي

یوسف

بازم سلام . به آدرسی که اعلام کرديد مرسوله ام را ارسال کردم . بازم تاکيد می کنم ، شايد تو بالکش بياد . با اين حال سالی سرشار از نشاط و اميد داشته باشی ..

سوال و جواب ایرانی

پس این تغييرات مراسم سنتی همه جا هست. نمی دونم خوبه يا نه؟! / عيد شما شديدن مبارک. سال خوبی داشته باشي

ساغر

جالب بود!!!!!!!!!!!