فرانکو

امروز بیستم نوامبر سی و دومین(۱۹۷۵ ) سالگرد مرگ فرانکو هست.در تمام این سالها در این روز،طرفداران فرانکو در گورستان Valle de los Caídos   جمع میشوند،لباسهای ارتش دوران دیکتاتوری بر تن میکنند و پرچم دیکتاتور را بلند کرده و زنده باد فرانکو سر میدهند.

                                                           valle-caidos-cross-39.jpg

                                                Valle de los Caídos  

Valle de los Caídos یک گورستان با یک کلیسا هست که صلیبی با صد و پنجاه متر ارتفاع دارد.و در سالهای جنگ داخلی توسط زندانیان دیکتاتور ساخته شده و در انجا بجز فرانکو،کشته شدگان دو طرف در گیر جنگ داخلی و همینطور زندانیان سیاسی مخالف فرانکو که شکنجه و اعدام میشدند هم دفن هستند . بازماندگان زندانیان سیاسی دوره دیکتاتوری فرانکو گاهگاهی اعتراض میکردند که چرا بر مزار عزیزان انها،مراسم بزرگداشت  مرگ یا تولد مردی که قاتل آنها بوده،برگزار میشود.اما صدایشان برد زیادی نداشت و یا جزو الویت ها نبود

اما  در چند سال اخیر،گروه نئونازیست ها هم به فالانژ ها پیوسته‌اند،چون یکی از شعارهای طرفداران فرانکو،اول اسپانیش  هست.به گفته دیگر،مهاجرین را در درجه دوم قرار میدهند.اما نئو نازیست ها افراطی هستند و با مهاجرین یا هموسکسوال و معتادین...با خشونت رفتار میکنند و بخصوص در روزهای تولد یا مرگ...فرانکو فعالیت بیشتری دارند.همین موضوع باعث شد که در ماه اکتبر همین سال،مجلس قانونی به اسم خاطرات تاریخی به منظور اعاده حیثیت از کشته های راه آزادی،تصویب کند که در یکی از ماده های آن،گورستان مذکور را یک محل فرهنگی و مذهبی میداند که انجام هرگونه مراسم سیاسی در آن ممنوع است.

امروز برای آخرین بار در Valle de los Caídos گروهی در پناه دموکراسی حاکم بر اسپانیا،نام یکی از بدترین دیکتاتورهای قرن بیستم را فریاد میزدند.

آری در دموکراسی برای همه کس و هم چیز جایی وجود دارد،بجز خشونت.

 

/ 45 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سيدعباس سيدمحمدی تهران

در پی درچ ِ چند کامنت هتاک‌انه از فردی به نام سید عباس سید محمدی در وبلاگ من، یکی از دوستانم سارا نامه‌ای برایم نوشت ................. http://titusbogen1.blogspot.com/2007/05/blog-post_16.html (ببینید می توان فهمید کامنتهای هتاکانه ی فردی به نام سیدعباس سیدمحمدی (که ظاهراً و بدبختانه خود خود من هستم) در کامنتهای ذیل چه مقاله ای بوده؟ ببینید می توان فهمید هتاکی های فردی به نام سیدعباس سیدمحمدی دقیقاً محتوایش و الفاظش چه بوده؟)

داديار

يه روز حضرت محمد ديد عده ای دور سگی مرده ای جمع شدند و از کثيفی و بوی تعفن و.......داد سخن ميد هند.(برای انهايی که سنشان قد نمیدهد عرض می کنم آنوقتها سگ ها حمام و ارايشگاه و.....نداشتند)حضرت فرمود عجب دندانهای سفیدی دارد اما شنیدم که فرانکو وقتی دید شمار مخالفانش افزون شده حکومت را به نوه شاه تحویل داد عجب معرفتی داشت به سفیدی برف

داديار

ببخشید سگ مرده ای صحیح ميباشد امضا

آلیس

به هر حال چيزی که هميشه دموکراسی رو تهديد ميکنه اينه که برای ديکتاتورها هم ارزش قائل شن. درسته که باید برای دشمن هم حقوقی رو قائل شد ولی نه برای دشمنی که برای میلیونها نفر خطرناکه. البته چيزی که مهمه اينه که طرفداران ديکتاتور بايد آزاد باشن ولی فقط توی موزه ها. به قول شاعر که ميگه: ترحم بر پلنگ تيز دندان ستمکاری بود بر گوسفندان

پت ومت

سلام دنيا پر شده از فرانکو

رضا

سلام خوبین؟ خوش میگذره؟ دو روز من نبودم کلی از چاوز و ونزوئلا گفتی ها می آيم و نظر می دم شاد باشي

يوسف

اينبار ! اهانت یک روزنامه‌ی آمریکایی ( کلمبوس ديسپچ _ Columbus Dispatch ) در چاپ يك کاریکاتوری اهانت آميز ( كه کل ایران را در قالب یک مجرای فاضلاب به تصویر کشیده و ایرانیان را به شکل سوسک‌هایی که در آن در رفت‌ و‌ آمدند ترسيم کرده ! ) ..

هرمز مميزي

سلام ارزش آزادی در اين است که حتی دشمنان آزادی را فراميگيرد و مانع برايشان نميتراشد ! البته از اين خصلت نهايت سوئ استفاده هم شده است !