جشن بهار

ساعت دوازده شب دوشنبه(۱۲ آوريل)با روشن کردن سيصد وسی دو هزار چراغ های رنگارنگ برقی که تصوير۳ بادبزن را نشان ميدادند٫جشن آبريل در شهر (سه وی يا)اسپانيا شروع شد.در اسپانيا هر شهری جشن مخصوص خودش را دارد.حتا هر محله ای در تابستان يکهفته را جشن ميگيرد و اين جوری تمام تابستان را مردم در جشن ميگذرانند.اما اين جشن آبريل را من خودم خيلی دوست دارم.شايد بخاطر اين باشد که حال هوا و زيبايی شرقی دارد.اصولن اسپانيا از آن کشورهايی است که از هر داستانی يک جشن ميسازند.و آنر بهانه ای ميکنند برای خوش بودن و جلب توريست و رونق کسب و کار.اين جشن بهار هم که معمولن پس از هفته سوم عيد پاک برگزار ميشود٫ حدود صد و هفتاد سال پيش توسط دو نفر پايه گزاری شد.که چادری در نزديکی شهر برپا کردند تا بتوانند در آن استراحت کنند و به کشاورزان دور و نزديک٫اسب برای کشت و کار بفروشند و زنان کشاورز با آن لباس معروف چين دار و دنباله دارشان و مردان با لباسی که شبيه لباس گاوبازان است برای خريدبه اين بازار کوچک ميرفتند.با بزرگ شدن شهر و زياد شدن خريداران٫فروشندگان هم زياد ميشوند و برای رقابت و نشان دادن قابليت اسب هايشان٫نمايش اسب سواری و گاو بازی به اين خريد و فروش اضافه ميشودو سرانجام امروز از سراسر جهان برای شرکت در اين فستوال رنگ و موسيقی به سويا سرازير ميشوند.شهرداری و مردم شهر در صد ها چادر ار مهمانان پذيرايی ميکنند. هنرمندان تلويزيون و سينما اين هفته را در سويا در کنار مردم ميرقصند و ميخانند و همه سعی ميکنند همان لباس محلی را بپوشند و شايد به اين دليل است که لباس محلی سويا که در ايران به لباس اسپانيايی معروف است تنها لباس سنتی است که رابطه تنگاتنگی با مد روز دارد.اين جشن که يک هفته بطول ميکشد در ساعت دوازده شب يکشنبه با آتش بازی به پايان ميرسد و توريست ها برای سال آينده در هتل ها جا رزرو ميکنند و بخانه هايشان باز ميگردند.در پايان بخاطر اينکه در کلاس درس جغرافيای طبيعی و اجتماعی اين هفته شرکت کرديد٫چشمان زيبای شما را به ديدن عکس زير مهمان ميکنم.اميدوارم که خوشتان بياد.

capasolera1.jpg

      

/ 18 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رسول

زيتا در مورد من هم در بلاگت بنويس

عمو اروند

ما هم در همدان همین رسم و روسومات ر ا داشته‌ایم، منتها برسم خودمان. و تازه بعضی وقت‌ها هم دسته‌های حیدری‌ و نعمتی‌ که هردو مسلمان شیعی هم می بودند و تنها تفاوتشان، محل سکونت‌شان در دو سوی نهری بود که شهر را به دو نیمه می کند، به تک هم می‌‌زدند و جنگشان می‌شد و یکدیگر با قمه لت و پار می‌کردند وجان باخته‌گان را شهید تلقی می‌کردند و منطقه‌ی مدفونی‌اشان را هم قبرستان شهدا می‌نامیدند.

آقا خره

مگه اسمم چه عیبی داره خیلی از فیلسوف بهتره ! شما با این اعنراضتون احساسات یک ملیارد خر را در سراسر جهان صدمه زدید !

يوسف

دٍ نشد . اومدی نسازی ! تو باید اول برادریتو ! .. اوخ ببخشید ! خواهریتو ثابت کن ، بعد ادعای ارث کن ! .. خودت می بری و خودت هم می دوزی ؟! من کی گفتم که « چيزهای خوبی تو دنيا هست که داشتنش بده ! » اصلا مقولاتی مفهومی چون خوبی و بدی انتزاعی اند و خصوصا مصادیق اونها منشاء واحدی تو عالم خلقت ندارند . بله ؛ همه راغب به خوبی ها هستند و از بدی ها بیزارند .. اما اینکه چه چیز خوبه و یا اینکه چه چیزهایی بده ! نزد من و تو متفاوته ! والا شکر مازندران و شکر هندوستان .. هر دو شیرینند . اما این کجا و آن کجا ! .. .. .. این را هم مطمئن باش که اگه من دستم به خوب و خوبی ها برسه به این راحتی دل ازش نمی کنم .....

najdi

زیتای عزیز ! تقدیم به تو : Crectran las ciudades / se extendera la humanidad invadiendolo todo / nosotros dos seremos eternos / porque siempre habra un lugar del mundo que nos cubra / y un pedazo de tierra que nos alimente.

هرمز ممیزی

خوشا بحال مقيمان ان ديار ! ناگفته نمامد تعداد عزاداريهای ما بيشتر از اعياد اسپانيا است!

artemis

آخ جون بالاخره اين صفحه باز شد / اين کامپی جون من نفتی شده زيتا جان جون می کنه يه صفحه باز کنه تازه آخرشم باز نمی شه / زيتا اينا چقدر لباساشون خوشگله !! / اين پسره بد ترکيب هم ارزونی هر کی که می خواد ببردش زيتا جون می خوای برات پستش کنم عين کارت صوتی تصويری آقا خره / خوندی که ؟ / راستی زيتا نياکان ما هم يه عالمه از اين جشنها داشتند بعد از اسلام يکی يکی ور افتاد / حالا هم بهترين جشنمون حسين پارتی های عاشورا است / البته تازگی ها خيلی جالب شده خصوصا شام غريبان که بايد اسمش رو بذاريم شام عاشقان و سينه چاکان / همه چيز اينجا قاطی پاطی شده / همه به کل دارن از مخ تعطيل می شن خلاصه خوش می گذره / ملالی نيست / دوستت دارم زيتا / بای

مروارید عرفان

زيتا جان سلام هم عکس خيلی زيبايی گذاشته بودی وهم مطلب جالب بود . واقعا درخيلی از کشورهای دنيا از هر فرصتی برای شادی وشاد بودن استفاده ميکنند . منهم شاهد جشن های زيادی در اسپانيا بودم وباخواندن مطالب تو دوباره خودم را در آنجا احساس ميکنم . موفق باشی .

آفساید

زيتا خانوم مطلب هات واقعا جديد و به روزن. خوش به حال اين اسپانيايی ها که هميشه بهونه يی برا خنديدن دارن! بر عکس ما که هميشه دنبال يه بهونه واسه گريه کردنيم. من يه وبلاگ ديگه از هلند رو هم دنبال می کنم ! اونا هم مثل اينکه دست کمی از اسپانيايی ها ندارن! بينم اگه خدا قسمت کنه يه سفر زيارتی بيام اون ورا! :))

سوال و جواب ایرانی

سلام / نمی دونم چرا با اينجور مطالب شما حس مقايسه خفه ام ميکنه!! / بی انصافی کردی! چند تا عکس بيشتر ميگذاشتی