ما مردم مهربان

شب قبل از سفر به تهران،از هيجان ديدار، دخترم نتوانست بخوابد، در عوض،هنوز نيم ساعت از پرواز مادريد به استکهلم نگذشته بود که با کتاب نميه باز هاری پوتر،رو سينه‌اش،بخواب رفت.يکی از مهماندارن هواپيما با مهربانی خاص حرفه‌اش از من پرسيد که آيا برای دخترم به پتو نياز دارم يا نه.چون در تابستان بوديم و هوا خوب بود،گفتم که نه و تشکر کردم.او با ديدن جلد کتاب پرسيد که مگر آخرين جلد هاری پوتر منتشر شده؟

بهش توضيح دادم که نه،ولی چون بزودی منتشر ميشود،دخترم ميخواهد که خاطره داستان را در ذهنش تازه کند.

ميگويد که پسر او هم منتظر انتشار کتاب هست و به همين دليل پرسيده.بعد نگاهی به کتاب من می‌اندازد که به اسپانيايی است و اينبار به اسپانيايی سليس و با لهجه نسبتن خوب می پرسد که آيا مکزيکی هستم؟

ميگويم،اوه نه ايرانی هستم.

ميگويد:ايران ؟! و روی ن تشديد ميگذارد

ميگويم:بله ايران،میروم که کمی بمب بیاورم.صدای خنده ریزی از یکی از بغل دستیها که حتمن داشته گوش میداده،شنیده میشه.

فوری میگه:اوه میدونی،بین ۱۳۸* کشوری که ما با آنها تماس داریم،مردم ایران مهربانترین هستند.مهربانتر از همه ۱۳۸ کشور دیگر و این یک واقعیت است.

ازش تشکر میکنم و با احساس رضایت کامل به سفرم ادامه میدهم.

                                                                * * *

دیشب در اخبار کانال ۲ اسپانیا در بخش ورزش،دختران فوتبالیست ایرانی را نشان میداد که با مربی اسپانیایی خود تمرین میکردند و مصاحبه کوتاهی هم با خانم مربی کرده بودند که در پاسخ خبرنگار که پرسیده بود از ماجراجویی اش در ایران حرف بزند،گفت...مهمتر از هر چیزی مردم اینجا خیلی مهربان هستند...

و من فکر میکنم چرا تنها با خارجی ها مهربان هستیم؟

*اگر درست یادم مانده باشد

/ 31 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
parmis

rasti moshavero az tarafe man bebosesh

parmis

کدخدا

پارميسی کسی حق نداره مشاور منو ببوسه

کوهستان

سلام زيتای عزيز. در نهایت احترام: فکر کنم درست يادتون نمونده... چرا از سفرتون به ايران و روزهای اقامت در تهران بيشتر نگفتيد؟ شايد يه چيزايی يادتون ميومد خوشحال ميشم به من سر بزنيد.

حسين

به نام خدا سلام بر شما . اگر سری به ما بزنید شاید بد نباشد . ممنون از شما

کدخدا

اومدم ببينم همه چی سر جاشه يا نه

سيدعباس سيدمحمدی

سلام! تصويری از آخرين لحظات حيات مرحوم سيدمحمود حسابی http://seyyedmohammadi.blogfa.com/post-260.aspx *** شايد در واقع ايرانيها «مهربانترين» نيستند. مهماندار بوده که زيرک بوده و فی المجلس مطلب خوشايندی به شما گفته. نمی دانم والا. البته اگر حرف مهماندار صحيح باشد چه بسا موضوع تحليل دارد. تحليل جامعه شناختی و انسان شناختی و تاريخی و مسائل ديگر. ايرانيها به طور کلی مهمان نواز هستند. مهمان برايشان احترام دارد. حرمت دارد. سروش گفته بود «بايد «حق» برای ما مانند «ناموس» دارای حساسيت باشد». حرف او شايد به طور کلی درست است. ما ايرانيها يک سری حساسيتها داريم. ولی خب يک سری نقاط ضعف هم داريم.