يک مرد

چشهايم را می بندم و آقای گنجی را ميبينم که لاغر  و از نظر جسمانی بسيار ضعيف شده است.حتا ديدن آنهمه رنج آسان نيست.چشمهايم را باز ميکنم و باز اين آقای گنجی است که می بينم٫با بلوز تيره روی تخت کوچکی با بالش سفيد و گلدار٫آما عجيب بزرگ و قوی است.ياد داستان<يک مرد> از اوريانا فالاچی می افتم.از خودم میپرسم٫چند نفر مانند آقای گنجی در يک قرن بدنيا ميآيند؟چند نفر مانند گاندی در تاريخ پيدا ميشوند؟.چطور کسانی ميتوانند٫آنقدر سنگدل و کوچک باشند که برای پيشبرد اهداف خود٫ديگران را به ماموريت مرگ و کشتار بفرستند و در يک آن رندگی دهها و صدها نفر را در عراق يا مادريد٫در بيروت يا لندن بگيرند؟و در عوض چگونه يک نفر ميتواند آنقدر بزرگ باشد که برای احقاق حقوق ديگران٫تنها از زندگی خودش مايه بگذارد؟ و لحظه به لحظه و گام به گام٫با اگاهی تمام به سوی مرگ برود؟..کسانی مانند آقای گنجی در مبارزه ای يک تنه و نابرابر٫معلوم است که لاغر ميشوند.ولی هر لحظه بزرگ و بزرگتر ميشوند.آنقدر بزرگ که هنوز در زندان٫از مرزهای يک کشور عبور ميکنند.آقای گنجی...چه ميگويم!؟بزرگان را نيازی به لقب و عنوان و زيور نيست.گنجی يک آزاده هست.انسان را همين يک صفت بس.

/ 20 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ابریک

سلام....نميدونم چطور از شما تشکر کنم باور کنيد وقتی شما رو تو وبلاگ ديدم خيلی خوشحال شدم....اره راست گفتيد مردی که معنيه ازادی رو با اسارت خودش فهموند....مردی که اسير شد تا همه حس پرواز رو بفهمن....بازن ممنون

حامد كشكول

سلام . يادمه يه چند وقت پيش يکی از زندانيان دست به اعتصاب شديد غذا زده بود !!! بهش گفتن اخه تو چطور اعتصاب کردی که صبح تا شب فقط داری می خوری . گفته بود عزيزان من . من اعتصاب غذای زندان را کردم و غذای زندان را نمی خورم . اين غذاها را از رستوران برای من ميارن و من می خورم . طبق خبرهايی که از خبرگزاری ها منتشر شده برخلاف ادعاهای خبرگزاری های غربی و ... حال آقای گنجی در وضعيت مطلوب و نرمال هست و ايشون از لحاظ فشار خون و نبض و ... مشکل خاصی ندارند .

amir

من کلا مخالفم وخط مشی خاصی ندارم جواب منم نميتونی بدی عمرا تازشم ميتونی منو هفت خط فرض کنی چشمک خدافظ

غزال

زيتای عزيزم سلام...آزادی بيان تو اين کشور اصلا وجود نداره...گنجی هم خلاف اين اصل عمل کرد...متاسفانه من زياد خودمو درگير اين ماجراها نمی کنم...و اصلا برای اين موضوع ناراحت نيستم...اما خوب ايشالا حالش زودتر خوب ميشه...اما اينم بدون که پشت پرده خيلی ناگفته ها هست که من و تو ازش بيخبريم.

mahshid

سلام سلام .خانوم خانومای ما چطوره .والا بعضی از مطالب خوندنش خيلی قشنگه ولی دوست ندارم واسش نظر بدم .به هر حال مرسی مرسی و بازم مرسی.به مام سر بزن(بوسسسسسسسسسس)

يوسف

سلام . من هم مثل امین جان برای اکبر گنجی احترام قائلم .. اما جدای از اینکه اکبر گنجی کیست ! و چه اهدافی داره ! و چه مرارت هایی کشیده و یا در پیش رو داره ! .. .. حس اینکه حمایت از او بر دامنه اعتبار هر انسان دمکرات منشی می افزاید .. برام غریبه ! ..

آرمین گیله مرد

سلام ... ببخش اما خودشان هم اعتراف کردند که با این قوانین تامین جانی را نمیتوانند بکنند و در ضمن در یک چنین جامعه ای تحت کنترل جان خیلی ها برایشان بی ارزش تر از میشود که کنون هست با اینگونه فنون تنها تحکیم قدرت خود را تامین میکنند و برادربزرگ خیلی وقت هست که مارا میپاید فقط قبل از اینکه گندش در آید میخواهد مارا راضی کند (خیال پرداخت بها برای تامیین جانی) و قبول و رای ما را هم بگیرد .... به امید آزادی همه زندانیان سیاسی

یه نفر دیگه

گنجی ؟ اره واقعا مثل ايشون چند تا داره اين بدنه ی اصلاحات اين ديواره ی مشارکت اينهمه که فقط حضرات رسيدن به بخور بخور و ببر ببر اگه چهار تا مثل آقای گنجی داشتن وضعيت مملکت اينطوری نميشد با هشت سال صندلی رياست جمهوری و شيش سال مجلس چيکار کردن آقايان جز ديوارهای زندان برای آزادی و دموکراتيک فکر کردن حالا اقايون کولر بنز رو روشن ميکنن تو جاده ی شمال و .... بسه بسه فقط اينکه اگه چهارتا مثل گنجی داشت اين ارکستر بی کوک کارمون به اينجا نميکشيد که مضحکه خاص و عام بشيم انگار حاليمون نيست چيکار کرديم ....

هرمز ممیزی

با سلام/ گر چکمه لگد به دور وبر اندازد /نعلين نگر که خشک و تر اندازد/با شکل مدرس و به اعمال رضا /آزاده به زندان و خطر اندازد!

David Jacob

سلام زيتا جان. می بخشی که دير اومدم ولی جابه جا شدن و سکونت موقت فعلی در تهران يه کم دردسر داشت تا حالا. الان اومدم فقط ازت تشکر کنم و سلامی بکنم. به زودی ميايم و مفصل برات می نويسم. فقط در مورد آقای اکبر گنجي٬ همانطور که گفتی اين همه سختی و رفتار غير انسانی زيبنده هيچيک از مخلوقات خدا نيست چه برسه به انسان ولی زيتا جان٬ فکر نميکنم که واقعا کسی از مرگ آقای گنجی ناراحت بشه. هنوز اين مردم فراموش نکرده اند که اين جمهوری اسلامی رو همين افرادی مثل آقايون گنجی و سحابی و يزدی و عبدی و سازگارا و ... پايه گذاری کردند و تئوريسين های اين نظام بوده اند. و اگر فکر کنيم که خوب اينها الان پشيمان شده اند و به نادرستی تفکر و راهی که رفته اند پی برده اند ٬ باید بپرسيم که هزينه اين اشتباه هولناک اين آقايون رو کی بايد پس بده؟ اين مردم و نسل سومی که هيچ نقشی در همراهی و همياری ايشان نداشت؟؟؟ من فکر ميکنم اين شکنجه ها و سختی ها و ... در زندان حداقل جزای طرز تفکر و خط مشی اشتباه اينان هست. که شايد خدا در دنيا آخرت از بار گناهان و عقوبت نفرين پدران و مادرانی که فرزندانشون با طرز فکر آقايون از دست رفتند ٬ بکاهد.