چرا ساکت نميشوی؟

انگار نمیشه در اسپانیا زندگی کرد و در باره کنگره ایبرو آمریکا  امسال حرف نزد.البته اگر برخورد بین پادشاه اسپانیا و رییس جمهور ونزوئلا پیش نمی آمد،برای کشورهای خارج از این کنگره،این موضوع هیچ اهمیتی نداشت.

خبر را همه شنیده و دیده‌اید.اما اینکه چرا این موضوع پیش آمد،داستان درازی دارد که بدون اشاره کوتاهی به آن ،چاره ای نیست.

آقای چاوز کم و بیش در ایران هم شناخته شده است و شاید بدانید که او خیلی زیاد حرف میزند و شاید هم به همین دلیل با فیدل کاسترو خیلی دوست هست01.gifاو برنامه خاص خودش را در تلویزیون دارد يعنی مجری برنامه هست و مانند یک شومن آنرا اجرا میکند،حرف میزند،آوار میخواند،میرقصد و به زمین و زمان توهین میکند،خط و نشان میکشد.کافی است در یوتوپ جستجو کنید و هنرنمایی او را ببینید.

در سال ۲۰۰۲  همزمان با دوره ریاست آقای آزنار در اسپانیا یک نیمه کودتایی توسط گروه اپوزیسیون در ونزوئلا ابفاق میفتند که آقای چاوز به مدت ۴۸ ساعت از قدرت برکنار میشود و دوباره موفق میشود که به قدرت برگردد.باید اضافه کنم که گروه بزرگی از مخالفان چاوز یا کاسترو...در اسپانیا زندگی میکنند.

آقای آزنار به هیچ عنوان چاوز یا کاسترو را تحمل نمیکرد .وقتی آقای زاپاترو به ریاست رسید و در رمان انتخابات،چاوز شروع کرد به تمجید از آقای زاپاترو و به همان اندازه هم بدگویی از ازنار را در سخنرانی های بی پایانش،منظور کرد.با همان ادبیات خاص خودش و جمله هایی مانند،مردک کوتوله،سبیلو...

آقای زاپاترو هم،خوب خیلی بدش نمی آمد که رقیبش را خراب کنند.بارها اعضای حزب مردم(حزب ازنار) به دولت اعتراض کردند،ولی سیاست حزب سوسیالیست(حزب حاکم فعلی) دوستی با کشورهای مخالف آمریکا هست...

از طرفی روز بیستم ماه نوامبر(ماه جاری)قرار هست که در ونزوئلا رفراندمی برای ایجاد تغییراتی در قانون اساسی برگزار شود که ۳ ماده مهم آن به قرار زیر هست

۱-که ریاست جمهوری،محدودیت زمانی و دوره ای نداشته باشد و آقای چاور بتواند مانند کاسترو یا بشار اسد...تا آخرین روز زندگیش رییس جمهور باشد.

۲-ریاست بانک مرکری با رییس جمهور باشد

۳-ایجاد یک سپاه جدید مخصوص با اختیارات زیاد. که بتواند به راحتی وارد هر اجتماع و محلی بشود و افرادی را که باعث تشویش اذهان عمومی میشود،معرفی کند.(یاد آوری میکنم که در باره ونزوئلا حرف میزنم)01.gif

همین حالا،دانشجویان ونزوئلایی،در حال اعتراض هستند میگویند این رفراندم با نفس دموکراسی مخالفت  دارد  برای نمونه نمیشود هر ۳ پرسش را در یک ورقه جواب داد چون ممکن است که کسی تنها با یک یا دو ماده آن موافق باشد و میتوانید حدس بزنید که برخورد های شدید هم با معترضین میشود.شاید صحنه های برخورد نیروهای مردمی! با مخالفان نظام کنونی ونزوئلا را در اخبار دیده باشید که در خیابان با هم برخورد میکنند و بعد پلیس وارد عمل میشود و مخالفان را دستگیر میکند(دوباره یاد آوری میکنم که در باره ونزوئلا حرف میزنم)14.gif

خوب حالا میرسیم به حادثه روز مذکور.

آقای چاوز روز قبل از حادثه در همان کنگره ،بازهم از آقای ازنار انتقاد میکند،اینکه اینکار چه ربطی به کنگره داشته که در باره رییس جمهور ۴ سال پیش اسپانیا حرفی زده شود،به کنار.

گروه اسپانیایی در جلسه اعتراصی نمیکند،ولی بیرون از جلسه با چاوز حرف میزنند و میگویند که اینکار درست نیست و اصلن ربطی هم به کنگره ندارد.اما روز بعد آقای چاور و اینبار شدیدتر به آقای ازنار بند میکند و میگوید که یک فاشیست هست و کودتای سال ۲۰۰۲ را او ترتیب داده است...

آقای زاپاترو اعتراصی نمیکند.دون خوان کارلوس که آدم بسیار آرامی هست(دست کم تا دو روز پیش اینطور بوده)به او میگوید:تو  تو (یعنی تو فاشیست هستی)

در اینجا آفای زاپاترو  از ریاست جلسه اجازه میخواهد که حرف بزند،پس میکروفون چاوز را خاموش میکنند و زاپاترو سعی میکند به چاوز اعتراض کند و همانطور که در اخبار دیده اید،چاوز همچنان با میکروفون بسته،صدایش را بلند میکند و زاپاترو هم که به هرحال از دوستان چاور هست،من من میکند.در این لحظه دون خوان کارلوس کنترولش را از دست میدهد و میگوید:

     ?por que no te callas

 که دقیقن به این معنی هست:چرا ساکت نمیشوی؟

نمیخواهم شما را خسته کنم.ولی گفتن چند نکته را لازم ميدانم. 

۱ـدوستی با آدمهای نادان،حتی اگر دشمن،دشمن تو باشد خطاست،حتا اگر در کوتاه مدت به سود تو باشد.

۲ـحضور یک پادشاه که خکومت نمیکند مانند دون خوان کارلوس،در یک کنگره روسای دولت،اصلن درست نیست،چون از یک طزف نمیتواند آنجا بنشیند و بشنود به کسی که ۸ سال رییس جمهور کشورش بوده،توهین کنند و چیزی نگوید.و از طرف دیگر اگر سکوت میکرد،مردم به او اعتراض میکردند.

۳ـآقای چاوز به احتمال زیاد طبق برنامه از فبل پیش بینی شده،به سیاست دولت قبلی اسپانیا اعتراض کرده تا حس ناسیونالیسم را در کشورخودش تحریک کند و نگاه ها را از اعتراضات دانشجویی در کشورش،منحرف کند.چون ماجرای این حادثه همه اخبار مربوز به ونزوئلا را تحت تاثیر فرار داده و از دانشجویان معترض خبری پخش نمیشود.

۴ـدر این ماجرا آقای زاپاترو و چاوز برنده شدند،(چاوز موضوعی برای پرگویی و شو پیدا کرده و زاپاترو که شجاعانه از رقیبش دفاع کرده)

۵-بازنده بزرگ هم دون خوان کارلوس بوده که نتوانسته احساسات هر چند موجه خود را کنترول کند.این احساس وطن پرستی درست مانند احساس مادرانه هست که خودت میتوانی از بچه ات انتقاد کنی،تنبه اش کنی...ولی اگر دیگران چیزی به بچه ات بگویند،باید منتظر عکس العمل شدید تو باشند.

برای تغییر ذائقه باید بگم که آن جمله معروف پادشاه اسپانیا،بصورت پلی تون؟در تلفن ها دارد غوغا میکند.همه رکورد ها را شکسته.حالا بجای آهنگهای مد روز  در تلفن،صدای دون خوان کارلوس شنیده میشود که میگوید:چرا ساکت نمیشی؟01.gif

/ 44 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شاهین دلنشین

جالبه که یه عده از بزرگان اپوزیسیون که گرایشات چپکی- توده ای دارن، یه مدت شروع کردن به تعریف و تمجید از چاوز و آی سیمون دوبوار کجائی که ببینی ارزوهات داره عملی میشه، ولی وقتی گند کار را دیدند، یه ذره انتقاد از او نکردند. به اینا میگن دمکراسیخواه!!

کدخدا

ميگم اين blogrolling مثه اينکه مشکل داره وبلاگ بعد از اون وقتی که نوشته ( هشت نوامبر ) دو دف آپ شده

کاموانيوز نو

عجب. اين کارهای چاوز گند ميزنه به هرچی جنبش مبارزاتی ضد سلطه هست ميره پی کارش.

مريم