نيروی خواستن

خواستن توانستن است؟چند بار اين جمله را شنيده ايم و شايد حتا خودمان به ديگران گفته باشيم؟اما براستی آنرا باور داريم؟شده پروژه ای را شروع کنيم و مهمتر اينکه٫ آنرا به پايان ببريم که حتا خود مارا به تعجب وادارد؟...به هر حال بد نيست که با دون(آقای)خوستو آشنا بشويم.

اين آقای خوشرو و ساده٫شايد با اراده ترين آدمی باشد که کره زمين بخودش ديده باشد.در جوانی بعنوان راهب در کليسا مشغول به خدمت ميشود ولی در سال ۱۹۶۰ بدليل ابتلا به سل و خطر اشاعه آن به ديگر راهبان٫ناچار به ترک کليسا ميشود.اما هدف و خواسته اش را که خدمت به کليسا و خدا بود نمی تواند رها کند٫پس از در ديگر وارد ميشود که راههای رسيدن به هدف٫بسيار است.اما اين مرد کوچک اندام شايد٫ عجيب ترين راه را انتخاب کرد.تنها چيزی که داشت چند تکه زمين بود که از پدر به ارث برده بود و تصميم ميگيرد که يک کاته درال(يک کليسای بزرگ...)آنهم با دست خودش در يکی از ۳ قطعه زمين ارثی بسازد و امروز که نزديک به ۴۵ سال از آن روز ميگذرد هنوز کاملن تمام نشده در سالهای اول کسی به او کمک نمی کرد.۲ قطعه زمين ديگر را می فروشد و خرج کاته درال ميکند.در اين راه از باقيمانده مصالحی که ديگران دور می ريختند استفاده ميکرد.بعد ها گاهگاهی کسانی بطور داوطلب چند روزی کمکش ميکنند و گاهی هم شرکتی ساختمانی چند روزی وسيله ای به او قرض ميدهد.هنوز هم در ۸۲ سالگی روزی ده ساعت کار ميکند.اگر ميخواهيد در اين باره بيشتر بدانيد ميتوانيد به اينجا برويد.

نميدانم ساختن يک کليسا يکی از راههای رسيدن به خدا باشد يا نه٫من اما اگر اين نيروی اراده آهنی را داشتم٫که ندارم٫يک خانه برای مادران جوان بيکار و بی پول ميساختم که برای گذران زندگی خود و فرزندش ناچار نباشد هر توهين و زجری را بخودش روا داشته بدارد.ولی شناختن دون خوستو٫بی شک ميتواند راهی باشد برای شناختن انسان٫که يک تنه٫توانايی ساختن يک کاته درال را دارد.حالا اگر بخواهيم همه٫دست در دست هم بيندازيم چه ها که نميتوانيم بسازيم! 

/ 28 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رسول

سلام اصلا وقت ندارم الان دیرم شده میرم . 2 هفته پیش مرخصی اومده بودم ولی الان تو مرخصی نیستم منتظرتم !!!!!!!!!!!!!!!

مهشيد

سلامممممممم.بابا اين ديگه کيه .سخته ها .من از اين اراده ها داشتم يه چيزی شده بودم تا حالا(:دی) بابت تبريکت يه دنيا ممنونننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننن(يه بوس گنده)

هرمز ممیزی

در قبال اين ژرف انديشی تنها مطلبی که به ذهنم خطور ميکندواژه آفرين است

یوسف

سلام . یعنی اين « اراده آهنی » اکتسابی نيست ؟ مادر زاديه ؟ اگه اينجورياست (!) من زياد خودمو ناراحت نکنم ديگه .. راستی زيتا خانم ! يه سئوالی داشتم . چيکار کنم که اونايی که برای ديدنشون می رم ( لابد علاقه دارم ديگه !! ) و براشون کامنت می ذارم بديدنم بيان ؟ آخه می دونين ! بعضی هاشون عاشق جامعه چند صدايی اند اما نمی خوان صدايی غير صدای خودشون را بشنوند !!؟!! حالا چرا ؟ نمی دونم . باور کنيد خيلی موقع ها سعی کردم که حتی تو کامنت هام هم بهشون سلام نکنم ! تا مبادا مجبور بشن برای پاسخ به سلام هم که شده به من رو کنن ! بذر انديشه آزادی رو می پرورونند ! اما آزادانه با آدم هاشون روبرو نمی شن ..

دختر شرقی

باری از استادی شنيدم: « تا پياله خواستن آدمی لبريز نگردد، توانستن صورت نمی پذيرد.» بعد بار ديگری در جايی خواندم: « خواستن توانستن است اما، نخواستن نتوانستن نيست »! ... گاه مرز ميان خواستن و توانستن آدمی، به محکمی نخواستن انسانی ديگر است! ... می گويند راههای رسيدن به خدا، به تعداد آدميان است. يکی کليسا می سازد، يکی مردم را می خنداند، يکی پارچه قيچی می کند، يکی پتک بر آهن می زند، يکی خانه می سازد، يکی چوب اره می کند، يکی پشت ميز می نشيند، يکی مسجد می سازد، يکی سخن می گويد، یکی می نویسد، یکی می خواند، يکی هم آدم می کشد!!! اين را نيز شنيده ام که گفته اند مهم نيت انسان است ( البته احتمالا غير از آخری! )

humana

نمیدانم چرا وقتی این تکه از مقاله ای را خواندم بی اختیار یاد تو افتادم و با لبخند به خودم گفتم با اینکه شاید خوانده باشد ولی برای لبخندی دوباره زدن بد نیست. " نیچه به ویژه ، ستایشگر چیرگی ایرانیان در تیراندازی و سوارکاری و جنگاوری و نیز حالت سروری و قدرت خواهی شان است؛ و نیز پافشاری شان بر فضیلت راستگویی. "

artemis

چيزی که جالبه تصميم گيری و انجام کاره / گاهی وقتا ما تصميم می گيريم ولی هيچ وقت انجام نمی ديم و اين مرد به خودش احترام گذاشته و خواسته خودش رو انجام داده و همين شايسته تحسينه /

ejazeh

هنوز آپ نکردی. من آپ هستم منتظرتم

طیبه

با حرفهات کاملا موافقم واقعا آدم هر چی رو بخواد ميتونه بدست بياره البته با تلاش و پشت کار!